Národný systém pre biopalivá a biokvapaliny
Národný systém pre biopalivá a biokvapaliny je ucelený systém postupov a procesov, ktoré majú zabezpečiť trvalú udržateľnosť biopalív. Systém má zabezpečiť, aby sa na slovenskom trhu ocitli len biopalivá, ktoré spĺňajú podmienky uvedené v zákone č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby v znení neskorších predpisov.
Systém riadi MŽP SR spolu s SHMÚ s presne vymedzenými kompetenciami a povinnosťami. Vstupujú doň odborne spôsobilé osoby na účely overovania výpočtu emisií skleníkových plynov počas životného cyklu biopalív a biokvapalín, ktoré overujú potvrdenia o pôvode biopaliva alebo biokvapaliny a samotní ekonomickí operátori, ktorí vstupujú do procesu výroby biopaliva a biokvapaliny v niektorej časti výrobného procesu. Na Slovensku sú to farmári, pestovateľské subjekty, zberné miesta biomasy (napr. poľnohospodárske sklady), obchodné spoločnosti, ktoré obchodujú s biomasou, surovým biopalivom a biokvapalinou, upraveným, či finálnym biopalivom a biokvapalinou a motorovým palivom s obsahom biogénnej látky, výrobcovia biopalív a biokvapalín a výrobcovia motorových palív, ktorí majú povinnosť primiešavať biogénne látky do fosílneho motorového paliva.
Biopalivá druhej generácie sú vyrábané z odpadu nevhodného na použitie v potravinovom alebo krmovinovom reťazci, patrí k nim napríklad biopalivo vyrobené zo zvyškov vznikajúcich pri spracovaní kukurice, či odpad z výroby nealkoholického piva.
V roku 2023 bolo na slovenský trh uvedených vyše 230 miliónov litrov biopaliva, z toho bolo viac ako 76 miliónov bioetanolu v benzíne a viac ako 155 mil. biodieslu v nafte. Najväčšie zastúpenie pri výrobe biodieslu mala repka olejná, použitý kuchynský olej, voľné mastné kyseliny FFA a odpadové mydlá, či odpad z lisovania palmového oleja a prázdne palmové šupky. Najrozšírenejšie zastúpenie pri výrobe bioetanolu má každoročne kukurica, pšenica, cukrová trstina a cukrová repa.
Materiál na výrobu biopaliva pochádza zo Slovenska, okolitých krajín EÚ, či krajín mimo EÚ. Najväčšie zastúpenie má Slovensko – 23 %, nasledované Českou republikou – 22 %, Poľskom - 16 % a Maďarskom – 7 %.
Percentuálne zastúpenie surovín na výrobu biodieslu v roku 2023
Iné: odpadová voda so spracovania palmového oleja (POME), destilát mastných palmových kyselín (PFAD), škvarený živočíšny tuk (kat. 1), kukuričný olej
Percentuálne zastúpenie surovín na výrobu bioetanolu v roku 2023
Iné: škrobová kaša (kal), iné obilniny, technický odpadový lieh, úkvap, dokvap, pribudlina, zvyšky cukrovej repy
Informačný systém SK BIO
Počas roka 2023 prebiehal vývoj a implementácia databázy – Informačného systému SK BIO, v ktorom ekonomické subjekty začali evidovať všetky biopalivá a palivá v Slovenskej republike, odborne spôsobilé osoby dohliadať a overovať splnenie kritérií trvalej udržateľnosti vrátane dodržania systému hmotnostnej bilancie a príslušné úrady, ktoré vyžadujú reportovanie daných údajov.
Od 1.1.2024 je Informačný systém SK BIO (https://isbio.shmu.sk/login) plne funkčný a ekonomické subjekty majú povinnosť využívať a zaznamenávať všetky údaje spojené s evidenciou biopalív a palív v aplikácii SK BIO do stanovených termínov a zasielať ich na príslušné úrady. Podobne odborne spôsobilé osoby využívajú na plnenie povinností SK BIO, pričom majú dostupné všetky podklady a údaje, ktoré sú pre vykonávanie ich činnosti nevyhnutné.
Informačný systém SK BIO má tiež podobu testovacej verzie (https://isbiot.shmu.sk/login), na ktorej môžu ekonomické subjekty, OSO a zapojené štátne úrady testovať nové funkcionality, ktoré sa v prípade aktualizácie plánujú implementovať na produkčnú verziu. Podobne testovacia verzia slúži na zapracovanie a otestovanie pripomienok. Používateľské príručky je možné nájsť tu:
Používateľská príručka (Fyzické a právnické osoby)