O nás

Odbor Emisie a biopalivá, ako jeden z organizačných útvarov Slovenského hydrometeorologického ústavu, zodpovedá za vedenie Národného inventarizačného systému pre emisie

Reportovanie emisií skleníkových plynov a znečisťujúcich látok do ovzdušia sa v určitom režime realizovalo na Slovenskom hydrometeorologickom ústave od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia. Avšak až naším vstupom do Európskej únie získali tieto aktivity príslušný právny a odborný rámec. Implementácia Európskeho práva si vyžiadala zmeny aj na úrovni inštitucionálneho zabezpečenia podávania správ a údajov do medzinárodných organizácií. V reakcii nato, dňa 1. januára 2017, vznikol zmenou organizačného poriadku SHMÚ samostatný Odbor emisie a biopalivá (OEaB), ktorý v súčasnosti pozostáva z desiatich expertov na emisie.

Náš tím

Zatiaľ najťažšou a najprestížnejšou skúškou odbornosti expertov OEaB bola participácia na odborných úlohách v rámci Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v druhom polroku 2016, v rámci ktorej sa traja experti zúčastnili aj prestížnej klimatickej konferencie v Marockom meste Marrákeš.

Na klimatickej konferencii v Marockom meste Marrákeš.

V roku 2017 náš tím získal ocenenie za najtransparentnejšiu a najlepšie vyzerajúcu sprievodnú správu o emisiách znečisťujúcich látok pod CLRTAP. V roku 2023 sa nám podarilo tento úspech nie len zopakovať, ale aj prekonať, keď sme boli ocenení za najkomplexnejšiu správu. Toto ocenenie predstavuje vrchol dlhoročnej práce a odhodlania nášho tímu a nie je len potvrdením kvality našej práce, ale aj povzbudením do budúcnosti. Motivuje nás to pokračovať v našej práci zdokonaľovania správ o emisiách znečisťujúcich látok.

Ocenenie za najlepšiu vyzerajúcu sprievodnú správu o emisiách.

V roku 2021 získal Odbor emisie a biopalivá, ako jediná organizačná jednotka v rámci SHMÚ, protokol o realizácii procesnej dokumentácie dodržiavania Kódexu postupov pre európsku štatistiku, ktorá je základom spoločného rámca kvality Európskeho štatistického systému a môže ako jediný poskytovať štatistické údaje o emisiách priamo do Eurostat-u.

Okrem bežnej pracovnej činnosti sa venujeme aj vede, výskumu a inováciám a zoznam našich zaujímavých publikácií je dlhý. Medzi naše najzaujímavejšie publikácie patria:

  1. Filčák, R.; Považan, R.; Adamec, M.; Dokupilová, D.; Chrenko, M.; Izakovičová, Z.; Kadlečík, J.; Szemesová, J.; Špulerová, J.; Šťastný, P.: Scenáre vývoja v životnom prostredí 2020+ udržateľný rast, biodiverzita a zmeny klímy. ©Bratislava: Centrum spoločenských a psychologických vied, Slovenská akadémia vied, organizačná zložka Prognostický ústav SAV. Online: http://www.enviroportal.sk/uploads/files/Spravy/Scenare-2020.pdf.
  2. Szemesová, J.; Tonhauzer K.: Implementácia mitigačných opatrení a ich potenciál pre znižovanie emisií v poľnohospodárstve. 2018. Meteorologický časopis, Slovenský hydrometeorologický ústav.
    Online: http://www.shmu.sk/File/ExtraFiles/MET_CASOPIS/MC_2018-1.pdf.
  3. Horváth, J., Zetochová, L., Szemesová, J.: Šrotovať či nešrotovať: Alebo o tom, či sú dotácie na šrotovné áut a elektromobilitu účinné? Konferencia Ochrana ovzdušia 2018, Zborník. Kongres STUDIO, spol. s r. o.
  4. Horváth, J., Zetochová, L., Szemesová, J.: Scrapping or not scrapping: About effectivity of grants for car scrapping and electromobility? Transport Air Pollution Conference Greece, 2019.
  5. Tonhauzer, K.; Szemesová, J.: Mitigation measures for ammonia emissions reduction from agriculture in the Slovak Republic. Conference NCGG8 11-14.6.2019, Amsterdam, Holandsko. Online: https://www.ncgg.info/ncgg8/proceedings.
  6. Krtková, E.; Danielik, V.; Szemesová, J.; Tarczay, K.; Kis-Kovács, G.; Neužil, V.: Non-energy use of fuels in the greenhouse gas emission reporting. MDPI. 2019. Online: https://www.mdpi.com/2073-4433/10/7.
  7. Tonhauzer, K.; Tonhauzer, P.; Szemesová, J.; Šiška, B.: Estimation of N2O Emissions from Agricultural Soils. Atmosphere 2020, 11(6), 552; Online: https://doi.org/10.3390/atmos11060552.
  8. Horváth, J.; Szemesová, J.; Zetochová, L.: Štatistické odchýlky v údajoch o motorových palivách. Slovenská štatistika a demografia. 2021. Online: https://ssad.statistics.sk/SSaD/index.php/statisticke-odchylky-v-udajoch-o-motorovych-palivach/.
  9. Szemesová, J.; Zemko, M.; Petraš, M.; Frankovič, B.: Vyhodnotenie štatistického zisťovania o spaľovacích zariadeniach a spotrebe palív v domácnostiach. Slovenská štatistika a demografia. 2021. Online: https://ssad.statistics.sk/SSaD/index.php/vyhodnotenie-statistickeho-zistovania-o-spalovacich-zariadeniach-a-spotrebe-paliv-v-domacnostiach/.
  10. Horváth, J.; Szemesová, J.; Zetochová, L.: Roadmap to zero carbon road transport. Proceedings of the 24th international transport and air pollution (TAP) conference. 2022. Online: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/ca02b6fe-8e0c-11ec-8c40-01aa75ed71a1/language-en.
  11. Horváth, J.; Tonhauzer, K.: How to rebuild Slovak Agriculture and Transport to a sustainable future? ICOS Science Conference 2022. Online: https://www.icos-cp.eu/sites/default/files/2022-09/Book%20of%20Abstracts_V4.pdf.
  12. Tonhauzer, K.; a kol.: The Emission from Rabbits Breeding in Slovakia. MDPI. 2023. Online: https://doi.org/10.3390/agriculture13081468.
  13. Horváth, J.; Szemesová, J.: Is a Carbon-Neutral Pathway in Road Transport Possible? A Case Study from Slovakia. MDPI. 2023. Online: https://www.mdpi.com/2071-1050/15/16/12246.
  14. Horváth, J.; Szemesová, J.; Jonáček. Z.: Transport emission footprint in the Slovak economy. Proceedings of the 25th International Transport & Air Pollution (TAP) and the 3rd Shipping & Environment (S&E) Conference. 2024. Online: https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC136825.