30. Workshop skupiny REFUREC

Pravidelný workshop REFUREC, ktorý sa konal tento rok v termíne od 1. – 3. apríla vo Vallette, zjednotil účastníkov z 25 krajín a viedol k dôležitým diskusiám o implementácii európskych smerníc a fungovaní európskej databázy (UDB) v rámci obnoviteľných zdrojov energie.

30. Workshop skupiny REFUREC

V jednom z blokov rokovania sa diskutovalo o databáze Únie (ďalej len „UDB“), kde viaceré členské štáty poukázali na jej nedostatky, ako aj na potrebu prepojenia s národnými databázami a zjednotenie zoznamu surovín. Riešila sa aj integrácia záruk pôvodu (ďalej len „ZP“) bioplynu, pričom sa účastníci zhodli, že súčasný systém zrušenia ZP, nie je dostatočne vyriešený. V ďalšej časti sa experti venovali dobrovoľným schémam, najmä ISCC, kde sa objavili prípady podvodov a preto sa bude volať po väčšej kontrole certifikačných orgánov.

Podobne sa diskutovalo o implementácii smernice RED III, kde členské štáty zvažujú výber medzi emisným cieľom (GHG) a energetickým cieľom, pričom väčšina očakáva zvýšené riziko podvodov pri výbere GHG cieľa. Rakúsko upozornilo, že výber cieľa ovplyvní dostupnosť, cenu aj preferenciu určitých druhov biopalív. Slovensko plánuje implementovať RED III do januára 2026, pričom sa zruší povinnosť reportovať v národnej databáze SK BIO a systém bude založený výlučne na reportovaní cez UDB a dobrovoľných schémach. Európska komisia (ďalej len „EK“) informovala, že UDB by mala byť plne funkčná koncom roka 2025, pričom sa očakávajú komplikácie pri integrácii záruk pôvodu a obnoviteľných plynov. V oblasti RED III plánuje EK revíziu čl. 17, rokovania o ročných reportoch a rieši otázky týkajúce sa klasifikácie biopalív, infraštruktúry pre nulové emisie a nízkouhlíkového vodíka, ktorý zatiaľ nie je definovaný.

Workshop priniesol cennú výmenu skúseností medzi krajinami pri riadení, kontrolovaní a plnení cieľov smernice RED III, pričom umožnil vzájomné informovanie, diskusiu a inšpiráciu. Pre nás bolo dôležité zistenie, že viaceré štáty čelia rovnakým problémom s UDB, hoci tentoraz bola komunikácia s tímom UDB a EK hodnotená pozitívnejšie. Znepokojivé však ostáva, že UDB zatiaľ neposkytuje dostatočný dohľad a nie je jasné, kto bude kontrolovať údaje a transakcie po odpojení národných databáz. Workshop zároveň poukázal na rastúce riziko podvodov s biopalivami a celkovo priniesol mnoho podnetov z oblasti obnoviteľných palív v rámci EÚ.