Emisná inventúra znečisťujúcich látok za rok 2023

Odbor emisie a biopalivá pripravil novú emisnú inventúru znečisťujúcich látok za obdobie 1990-2023. V piatok, 14.3.2025 bola do EHK OSN a EK zaslaná nová emisná inventúra znečisťujúcich látok za Slovenskú republiku. S novou emisnou inventúrou bola zaslaná aj sprievodná správa k emisnej inventúre, ktorej súčasťou sú aj aktualizované projekcie emisií znečisťujúcich látok.

Emisná inventúra znečisťujúcich látok za rok 2023

Informatívna správa o inventarizácii znečisťujúcich látok vypúšťaných do ovzdušia je oficiálnym dokumentom predkladaným Slovenskou republikou, podľa Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov (Dohovor LRTAP) a pod Smernicou (EÚ) 2016/22841 o znižovaní národných emisií určitých látok znečisťujúcich ovzdušie (NECD). Obsahuje údaje o 20 povinných a 6 nepovinných znečisťujúcich látkach. V smernici sú stanovené záväzky znižovania emisií pre 5 kľúčových znečisťujúcich látok, medzi ktoré patria emisie NOx, NMVOC, SOx, NH3 a PM2,5.

Emisie NOx majú klesajúci trend v celovom časovom rade. Napriek tomu, že aj v roku 2023 je hlavným zdrojom emisií oxidov dusíka cestná doprava, emisie v roku 2023 medziročne poklesli o 10 %. Oproti roku 2005 sa emisie znížili o 52 %, čím Slovensko plní záväzok znižovania emisií stanovený v Smernici NEC pre obdobie od roku 2020-2029 a taktiež plní aj prísnejší záväzok stanovený pre obdobie od roku 2030.

Emisie NMVOC majú od roku 1990 rovnako klesajúcu tendenciu. Medzi hlavné zdroje patrí priemysel (35 %) a vykurovanie domácností (33 %). V roku 2023 bol zaznamenaný pokles emisií NMVOC z vykurovania domácností o 16 %. Dôvodom poklesu sú najmä klimatické faktory a miernejšie zimy. Oproti roku 2005 sa emisie NMVOC znížili o 45 %, čím Slovensko spĺňa oba záväzky stanovené v Smernici NEC.

Trendy emisií SOx od roku 1990 zaznamenali výrazný pokles. V porovnaní s rokom 2005 sa emisie znížili o značných 84 %. Dôvodom poklesu emisií je najmä prísnejšia legislatíva v oblasti ochrany ovzdušia, prísnejšie emisné limity a normy. Tak ako pri NOx a NMVOC, aj pre emisie SOx Slovensko v súčasnosti spĺňa oba redukčné záväzky stanovené v Smernici NEC.

Ku kritickejším oblastiam z pohľadu znižovania emisií patrí sektor Poľnohospodárstvo a emisie amoniaku (NH3). Celkový trend emisií amoniaku má od roku 1990 kolísavú tendenciu. Hlavnou príčinou kolísavého trendu emisií sú zmeny počtov hospodárskych zvierat a aplikácia anorganických dusíkatých hnojív do pôdy.

Emisný trend PM2,5 je výrazne ovplyvnený emisiami pochádzajúcimi z vykurovania domácností. Domácnosti v roku 2023 tvoria 74 % z celkových emisií PM2,5 na Slovensku. Emisie z domácností súvisia s ich energetickou potrebou, ktorú ovplyvňujú viaceré faktory, akými sú klimatický faktor alebo stav rekonštrukcie budov. V roku 2023 emisie medziročne poklesli o 16 %. Dôvodom poklesu emisií sú najmä klimatické faktory a miernejšie zimy. Oproti roku 2005 sa emisie PM2,5 znížili o 63 %, čím Slovensko spĺňa oba redukčné záväzky stanovené v smernici NEC.

Okrem základných znečisťujúcich látok bol v roku 2023 zaznamenaný výraznejší pokles emisií dioxínov a furánov (PCDD/PCDF). Oproti roku 2022 sa emisie znížili o 17 %. Hlavnou príčinou poklesu emisií sú technologické zmeny v rámci spaľovacích zariadení vo výrobnom priemysle. 

Dobrou správou na záver je, že Slovensko naďalej dosahuje pozitívne trendy v znižovaní emisií znečisťujúcich látok a plní svoje medzinárodné záväzky v oblasti ochrany ovzdušia. K najkritickejším oblastiam z hľadiska potreby znižovania emisií stále radíme cestnú dopravu a poľnohospodárstvo.