Na konferencii Ochrana ovzdušia 2024 sa zúčastnilo viac ako 220 odborníkov z rôznych oblastí ochrany ovzdušia, nielen zo Slovenska a Česka, ale aj z Talianska a Rakúska.
Aj tento ročník boli na konferencii predstavené práce formou posterov, ktoré boli uvedené jedným z autorov a pozvánkou na diskusiu. Táto forma je bežná na zahraničných konferenciách, pričom môže zintenzívniť diskusiu a zvýšiť záujem. Naši kolegovia z odboru pripravili poster, ktorý sa venoval novým projekciám emisií skleníkových plynov so zameraním na plnenie redukčných záväzkov Slovenska v jednotlivých sektoroch pre roky 2030, 2040 a 2050, kedy sa očakáva dosiahnutie uhlíkovo neutrálneho hospodárstva. Zatiaľ ani scenár s dodatočnými opatreniami neukazuje, že je Slovensko pri momentálnom nastavení schopné dosiahnuť tejto cieľ. Poster si môžete pozrieť TU.
Odborné príspevky na konferencii boli zamerané na viaceré aktuálne témy v oblasti ochrany ovzdušia. Predstavená bola nová legislatívna úprava v oblasti ochrany ovzdušia. Konferencia pokračovala príspevkami o nových možnostiach trendoch a technológiách pri znižovaní priemyselných emisií. Kolegovia z Talianska prezentovali nové prístupy pri znižovaní zápachu a prašnosti v priemyselnom prostredí. Novinkou bol panel ohľadom vplyvu znečistenia ovzdušia na zdravie ľudí.
Zúčastnili sme sa aj bilaterálneho stretnutia medzi SHMÚ, MŽP SR s predstaviteľmi Cechu kachliarov a Rakúskeho testovacieho a výskumného centra pre kachle. Na stretnutí sa diskutovalo o výmene skúseností a poznatkov s rakúskym expertom v oblasti nových a adekvátnych emisných faktorov pre spaľovacie zariadenia, akými sú tradičné a moderné kachľové pece, či iné moderné spaľovacie zariadenia. Dohodli sme sa na ďalšej spolupráci pri výmene poznatkov v tejto oblasti.
Náš odbor na konferencii prezentoval dva príspevky. Prvý sa venoval zmenám v metodických príručkách, ich implementácii a vplyve na emisnú inventúru znečisťujúcich látok, našu prezentáciu si môžete pozrieť TU. Ako problém sa momentálne javí redukcia emisií amoniaku po roku 2030. Druhý príspevok sa venoval predstaveniu Slovenskej a Európskej databázy biopalív, zhodnotené boli pozitíva aj negatíva oboch databáz, túto prezentáciu si môžete pozrieť TU.
Fotky si môžete pozrieť v našej galérii.