28. Klimatická konferencia v Dubaji

Jeden zástupca nášho odboru sa zúčastnil prvého týždňa klimatickej konferencie v Dubaji. Ako člen slovenskej delegácie sa mal možnosť stretnúť aj s pani prezidentkou a vymeniť si skúsenosti s ostatnými účastníkmi konferencie. 28. klimatická konferencia z pohľadu agendy v oblasti reportovania údajov o emisiách a ďalších aktivitách v ETF* nepatrila medzi najnáročnejšie, keďže najdôležitejšie body agendy ohľadom reportovania boli dohodnuté už na predchádzajúcich konferenciách. Dôležité však je, že sa konalo prvé kolo GST, kde sa vyjednávali nové záväzky pre znižovanie emisií.

28. Klimatická konferencia v Dubaji

O tom, čo to je a ako dopadlo GST sa dočítate v našom blogu, tu si prečítajte infromácie zo sveta reportingu emisií.

Na svetovej klimatickej konferencii COP28 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch začiatkom decembra 2023 úspešne zavŕšil proces multilaterálneho hodnotenia Piatej dvojročnej správy SR o plnení záväzkov vyplývajúcich z rozhodnutia z COP20 v Lime pod Rámcovým dohovorom OSN o zmene klímy.

Vychádzajúc z predloženej 8. Národnej správy SR o zmene klímy, Piatej dvojročnej správy SR, každoročných Národných emisných inventúr a ich vyhodnotenia medzinárodným expertným tímom OSN, predložila delegácia SR súhrnnú informáciu o pokroku dosiahnutom v plnení záväzkov od predchádzajúceho multilaterálneho hodnotenia. Po zodpovedaní viacerých otázok zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy bol proces multilaterálneho hodnotenia SR úspešne zavŕšený. Do budúcna bude táto forma procesu hodnotenia nahradená novým systémom hodnotenia, podľa tzv. Rozšíreného rámca transparentnosti pod Parížskou dohodou.

Ôsma národná správa SR bola podaná spoločne s Piatou Dvojročnou správou SR o zmene klímy pod Rámcovým dohovorom OSN o zmene klímy. Obsahovala povinné časti schválené v rozhodnutiach technických výborov Dohovoru. Kapitoly obsahovali informácie o národných podmienkach, emisnej inventúre skleníkových plynov, politikách, opatreniach a legislatívnom rámci Slovenska v oblasti boja so zmenou klímy, znižovaním emisií skleníkových plynov, projekciách emisií a trendov do roku 2050, informáciách o adaptačných opatreniach, projektoch a rozvojovej pomoci, ako aj vzdelávaní a vedy v oblasti zmeny klímy.

Proces revízie obidvoch správ sa skladá z viacerých prvkov, po ich podaní koncom roka 2022 začalo technické hodnotenie nezávislým tímom expertov OSN, ktorý v priebehu viacerých týždňov na základe otázok a odpovedí pripravil hodnotiacu správu. Následne bol proces otvorený pre všetky strany Dohovoru pre kladenie dodatočných otázok prostredníctvom platformy. Slovensko na tieto otázky odpovedalo písomne. Otázky boli kladené Kanadou, Austráliou, Novým Zélandom a Veľkou Britániou. Posledným krokom bol verejný odpočet počas zasadania orgánov UNFCCC – SBI, kde bola vopred nahratá prezentácia a potom nasledovali otázky prítomných expertov (Proces MA). Celý tento systém sa nazýva proces ICA*.

Keďže sekretariát UNFCCC chcel zrýchliť proces MA, vopred nahraté prezentácie neboli púšťané, ale úvodné slovo zaznelo od Ing. Šimona Lacenu (MŽP SR), ktorý stručne popísal aktuálne emisné trendy, ale aj novinky z oblasti dekarbonizácie v energetike (výroby elektrickej energie), priemyslu a projekty na obnovu výroby tepla. Následne nasledovalo kolo otázok, kde nám boli položené otázky od Veľkej Británie a Sudánu. Celkovo 4 otázky sa týkali problematiky uhlíkových daní v súvislosti s rozširovaním EÚ ETS schémy na budovy a dopravu, otázky okolo domáceho systému MRV pre politiky a opatrenia, otázky ohľadom politík a opatrení v poľnohospodárstve a záchytov v lesoch.

Všetky otázky boli zodpovedané. Rozhodnutie sekretariátu nepúšťať video s prezentáciou sa ukázalo ako nešťastné, pretože nepritiahlo do miestnosti dostatok expertov a tiež experti, ktorí kládli otázky nevedeli presne, aké okruhy sa majú pýtať. Každopádne toto bolo posledné MA pre SR. Od budúceho roka bude platiť nový systém ETF, v ktorom sa budú prvé BTR správy, ktoré musia byť doručené do konca budúceho roka, posudzovať v procese FMCP*.

Celé video je k dispozícii tu: https://unfccc.int/First_MA_fifth_IAR_cycle.

*pozrite pre skratky a pojmy náš Glosár