Zúčastnili sme sa stretnutí CGE a REFUREC

Naši kolegovia a experti reprezentovali Slovensko vo významných pracovných orgánoch pod Rámcovým dohovorom OSN o zmene klímy – CGE a v regulačnom paneli pre kontrolu trhu s biopalivami v rámci Európy – REFUREC. Viac o práci v týchto skupinách popisujeme v našich predchádzajúcich článkoch a v blogu.

Zúčastnili sme sa stretnutí CGE a REFUREC

CGE – posledná účasť slovenského, a tiež Európskeho zástupcu, na 12. schôdzi v skupine expertov CGE sa uskutočnilo v termíne 17. – 18. septembra, v sídle sekretariátu UNFCCC v Bonne. Skupina CGE ešte stále oslavuje 25. výročie svojho založenia, a preto budú slávnostné podujatia uskutočnené aj na 29. Klimatickej konferencii v Baku, ktorá sa uskutoční v novembri. Kvôli pokračujúcej komplikovanej medzinárodnej situácii sa nepodarilo schváliť nominácie pre zaplnenie prázdnych miest expertov, hlavne z rozvinutých krajín, a preto na septembrovej schôdzi chýbalo viacero členov. Rozvinuté krajiny zastupovala len naša kolegyňa Janka Szemesová a kolega z Japonska. Okrem toho, našej kolegyni končí druhé dvojročné obdobie práve koncom tohto roka, a preto bola jej účasť na 12. schôdzi posledná. Rokovania o nových pravidlách prijímania členov CGE sa začnú vyjednávať na zasadaní výkonných orgánov UNFCCC v Bonne v júni 2025 a po ich schválení na COP30 v Brazílii by mohli začať platiť od roku 2026. V nových pravidlách by malo byť uľahčené prijímanie nových expertov a členov CGE tak, aby bola možné zabezpečiť primerané zastúpenie rozvinutých krajín.

REFUREC – pravidelný workshop sa konal už 29. krát a tentokrát traja zástupcovia Slovenska navštívili jesenný Brighton v termíne 17. – 19. septembra. Celkovo sa regulačného panelu zúčastnili zástupcovia z 24 krajín, zástupca Európskej komisie a zástupcovia Ministerstva dopravy Veľkej Británie. Počas troch dní nabitých prednášok, paralelných skupinových workshopov a diskusií, bolo možné získať a vymieňať si skúsenosti s inými členskými štátmi v oblasti udržateľných palív. Hlavnými témami boli napríklad „Kontrola a dohľad nad certifikačnými orgánmi“, „Súčasný stav implementácie RED III v oblasti dopravy“, či online stretnutie s členom EK a členom tímu Európskej databázy (UDB), počas ktorého odpovedali na otázky, ktoré si mali pripraviť jednotlivé členské štáty. Na stretnutí tiež EK predstavila najbližšie kroky súvisiace so spustením UDB a danou legislatívou, pričom odpovede na väčšinu otázok zostali znova neúplne zodpovedané.